Android ve iOS Arasındaki Farklar

0 48

Android ve iOS Arasındaki Farklara geçmeden önce mobil cihazların kullanım oranları hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır.

Başlıklar

Dünyada Mobil Cihaz Kullanımı

Dünyada Mobil Cihaz Kullanımı akıl almaz bir noktaya gitmeye devam ediyor. Bir uygulama yapmak zor ve zahmeti bir girişimdir. Mobil cihazların yaygın kullanımı, tüketiciler tarafından kabulü ve değişen iş gereksinimleri nedeniyle hızla artmaktadır. Yapılan anketlere göre Dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlası (yüzde 67,1) şimdi bir cep telefonu kullanıyor ve benzersiz kullanıcı sayısı 2022’nin başında 5,31 milyara ulaştı. Geçen yıldan bu yana yeni mobil kullanıcı sayısı 95 milyon arttı.

Android ve iOS Arasındaki Farklar
Android ve iOS Arasındaki Farklar

Android ve iOS Arasındaki Farklar

Android ve iOS Arasındaki Farklara geçebiliriz. Android işletim sistemi Google tarafından, iOS ise Apple tarafından geliştirilen yazılımlar.  Android ve iOS Arasındaki Farklar bununla sınırlı kalmıyor tabi ki. İşte üreticisi dışında önemli görülen Android ve iOS Arasındaki Farkları sizler için sıralıyoruz.

Çalışma Teknikleri

Çalışma Teknikleri en önemli farkı oluşturuyor. Açık kaynaklı Android işletim sistemi, kullanıcıların araçlarını ve uygulamalarını benzersiz gereksinimlerine uyacak şekilde kişiselleştirmelerini sağlar. Kullanıcılar, bu çok yönlülük nedeniyle kendilerine en uygun programları bulmak için daha kolay bir zamana sahip olacaklar.

Ayrıca, Android, Apple’ın iPhone işletim sisteminden daha fazla özelleştirme seçeneğine sahiptir ve telefonunuzun görünümünü, hissini, ağırlığını ve güç kullanımını özelleştirmenize olanak tanır.

Şu anda yazılımın yalnızca akıllı telefonlar ve tabletler için optimize edilmiş masaüstü sürümleri bulunmamaktadır. Ancak, bir bilgisayara erişiminiz varsa, Linux‘u Android cihazınıza yüklemek mümkün olabilir.

Çalışma Teknikleri
Çalışma Teknikleri

Güvenlik

Güvenlik, iPhone’a Android’e göre önemli bir avantaj sağlıyor. Karan Singh’e göre, “Apple iTunes app store’u yakından izliyor. Her yazılım piyasaya sürülmeden önce kapsamlı bir şekilde test edilir ve kötü amaçlı kod aranır. İnceleme prosedürü sayesinde tehlikeli uygulamaların yüklenememesi nedeniyle, telefonunuz onlardan önemli ölçüde daha fazla korunur.

Öte yandan, Android cihazlar uygulamaları dış kaynaklardan indirmenize izin verir. Dikkatli olmazsanız bu, cihazınızın güvenliğini tehlikeye atabilir.

Güvenlik
Güvenlik

Performans

Performans  hızlı dil, NVMe depolama, oldukça büyük bir işlemci önbelleği, yüksek tek çekirdekli hız ve işletim sistemi optimizasyonu, “iphone’ların gecikmemesini garanti ediyor.” iPhone’lar ve Android cihazlar son zamanlarda performans için bir kravat gibi görünse de, iPhone’lar genellikle daha güvenilir ve etkili bir performans sunuyor.

Bu optimizasyon sayesinde iPhone’lar aynı görevleri tek bir şarjla Android akıllı telefonlara göre daha uzun süre çalıştırabiliyor.
İphone’ların tek bir çatı altında toplanmış olması bu optimizasyon ve verimliliğin tek sebebidir. Android geliştiricileri çok sayıda başka işletmeyle çalışmalı, Apple ise telefonun ve bileşenlerinin her bölümünü kontrol edebiliyor.

iPhone vs Android tartışmasında donanım ve yazılım birliği söz konusu olduğunda, iPhone kesinlikle kazanır.

 

Oyun Özellikleri

Oyun Özellikleri bakımından iphone’ların en iyi oyun telefonları olduğunu düşünüüyor. iPhone 6’ları Samsung Galaxy S10 + ile karşılaştırırken bile Nguyen, iPhone’un daha düşük dokunma gecikmesinin daha akıcı bir oyun deneyimi ile sonuçlandığını iddia ediyor.

iPhone, platform için uygulamaların optimizasyonu sayesinde çok fazla RAM kullanmadan oyunları iyi çalıştırabilir. Buna karşılık, Android telefonlar çoklu görev yapmak ve oyunları verimli bir şekilde çalıştırmak için çok fazla RAM gerektirir.

iPhone ve Android oyun anlaşmazlığı bu kadar basit değil, bu yüzden bu yazının ilerleyen bölümlerinde daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

 

Android ve iOS Arasındaki Diğer Farklar

Android ve iOS Arasındaki Diğer Farkları da sizler için aşağıya listeledik. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

  • Uygulama Sayıları
  • Batarya Performansları
  • Mesajlaşma Özellikleri
  • Kamera Performansı ve Görsel Özellikleri
  • Ses Kalite Farkları
  • Kullanıcı Dostu Özellik Farkları
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.