Birikim Yapmanın En Kolay 5 Yolu

0 55

Birikim yapmak geleceğe güvenle bakmayı ve geleceği inşa etme adına önem taşımaktadır. Halk dilinde birikim yapmak para biriktirmek olarak bilinir. Birikim yapmak ne kadar zor olarak görülse de aslında göründüğü kadar zor değildir. İşte sizler için derlediğimiz Birikim Yapmanın En Kolay 5 Yolu

Başlıklar

Birikim Nedir?

Birikim Nedir? Kişinin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra geriye kalan parasını saklayarak yada finansal olarak kullanarak zamanla arttırmasıdır. Kişinin gelirine, harcama şekline, istek ve ihtiyaçlarına göre birikim için ayırdığı miktar değişebilir. Ülkemizde yapılan birikimler genelde ev, araba gibi taşınır ve taşınmazları almak için kullanılıyor.

              Birikim Yapmanın En Kolay 5 Yolu

Kendinize Gerçek Hedefler Koyun

Birikim yapmanın en kolay 5 yolunun ilki…Birikim ve tasarruf konusunda kendinize gerçek hedefler koyun. Hedeflerinizi belirlerken gerçekçi olmaya özen gösterin. Daha fazlasını yapmak için kendinizi yıpratmayın basit ve gerçek hedeflerle birikim yapmaya çalışın.

Bütçenizi Planlayın

Birikim yapmanın en kolay 5 yolunun ikincisi… Bütçenizi Planlayarak birikim yapmaya başlamak çok önemlidir. Planlamanıza gıda, giyim, kira gibi en önemli gider kalemlerinizi belirleyerek başlamalısınız. Bütçenizi planlarken harcama kalemlerinizin önem sıralamasını belirleyip sıralamanıza göre bütçenizi ayırın.

Harcamalarınızı Kayıt Altına Alın

Birikim yapmanın en kolay 5 yolunun üçüncüsü… Birikim yapmayı zorlaştıran en büyük neden harcamaların düzenli olarak takip edilmemesidir. Bu nedenle harcama tutarı ne kadar düşük olursa olsun mutlaka not edin kayıt altına alın. Finansal durumunuzu kolayca kontrol edebilmeniz için nereye, ne kadar harcadığınızı görmeniz gerekmektedir.

Harcamalarınızı Nakit Yapmaya Özen Gösterin

Birikim yapmanın en kolay 5 yolunun dördüncüsü…Taksitli alışveriş imkanı sunduğu için kredi kartlarının avantaj sağladığı  düşünülmektedir.  Aksine herkes tarafından kullanılan kolaylık sağladığı düşünülen  kredi kartları, biriken taksitler nedeni ile sizi her ay belirli bir ödeme zorunluluğunda bırakır.  Bu durum para biriktirmenize mani olabilir.

Yatırım Yapın

Birikim yapmanın en kolay 5 yolunun sonuncusu… Küçük büyük demeden bütçenizden arttırdığınız birikimleri yatırım yapma yöntemlerinde (döviz, değerli metaller, hisse senedi vb.) kullanarak arttırmak sizleri gelecekte rahatlatacaktır.

Not: Bu içerik bir yatırım tavsiyesi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.