Cilde İyi Gelen Besinler

0 69

Yedikleriniz cilt sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Sağlıklı ve güzel bir cilt, saç ve tırnaklar için diyetinizde ihtiyaç duyulan cilde iyi gelen besinler vardır.

Cilde iyi gelen besinler konusunda merakınızı giderecek bir içerikle karşınızdayız. Bir leke veya döküntü benzeri bir leke gördüğünüzde, genellikle gereğinden fazla kahve, sigara, alkol veya cilde zararlı yiyeceklere düşkün olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Başlıklar

Besinlerdeki Mucize

Besinlerdeki mucize… Besinler onlarla ilgili öğrendiğiniz her yeni bilgide sizleri şaşkına çevirmeye devam edecek. Bu nedenle özellikle cildimizle ilgili kendinize şu mantıklı soruları sorun: “Yiyecekler  cildimizin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayabilir mi?”,  “Yine yiyecekler 10 yıl daha genç görünmenize veya sivilce sorunlarını hızlı çözmemize yardımcı olur mu?”

Cilde İyi Gelen Besinler
Cilde İyi Gelen Besinler

Cilde İyi Gelen Besinler

Cilde iyi gelen besinler konusunda besinlerin kollajen arttırmada, kırışıklıklarla savaşmada ya da sadece genel olarak daha iyi görünmenizi sağlayıp sağlayamadığını araştırdık. Sizlerle paylaşacağımız besinleri menülerinize eklemeyi ihmal etmeyin.  Belki de bu sayede fotoğraf filtresi kullanmanıza gerek kalmadan doğal güzelliğinizi artırabilirsiniz.

 

Şimdi editörlerimizin uzman dermatologların görüşlerinden derlediği cilde iyi gelen besinler listemize bakalım… Sizlerle uzmanların ortak görüşte buluştuğu 3 önemli besini paylaşıyoruz…

Somon

Somon başta olmak üzere yağlı balıklar  cilde iyi gelen besinler arasındadır. Cilt sağlığında oldukça önemli Omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zengin besinlerdir. Ünlü dermatolog Leslie Baumann “Vücudumuz yağ asitlerini üretme yeteneğine sahip olmadığından, onları tüketmek cildinizin bariyerini korumaya yardımcı olur ve nemi içeride tahriş edici maddeleri dışarıda tutar. En iyi omega-3 alımını elde etmek için özellikle yabani somon seçmenizi öneririm.” der. Omega-3 yağ asitleri cildin esnek ve nemli kalmasını sağlamakla birlikte eksikliği kuru cilde neden olabilir.

Somon
Somon

Somon ayrıca cildiniz için önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini açısından da zengindir.

Karpuz

Karpuz uzmanlara göre yüksek su içeriği, tahmin edilemeyecek şekilde, göz çevresinde şişkinliğe neden olan su tutulumunu azaltmaya yardımcı olur. Karpuzun diğer birçok meyveye kıyasla az bir miktarda şeker içeriğine sahip olması nedeniyle  kollajene zarar veren, çizgilere ve kırışıklıklara neden olan glikasyon konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Karpuz
Karpuz

Avokado

Avokado yüz maskelerinde sıklıkla kullanılan bir besindir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Dermatolog Kaleroy Papantoniou‘ya göre, “Avokadolar hücrelere en derin seviyede nüfuz ederek, A, D ve E vitaminleri ve sağlıklı yağlarıyla cildimizin güzelleşmesine yardım eder.” Gerçekten zengin içeriği ile bu meyvenin başaramayacağı hiç bir şey yok.

Avokado
Avokado

 

Cilt Dostu Besinler

Cilt Dostu Besinler yukarıdaki liste dışında aşağıdaki besinler de cilt sağlığı için önerilen diğer sağlıklı yiyeceklerdir.

  1. Kırmızı biber
  2. Brokoli
  3. Bitter çikolata
  4. Yeşil Çay
  5. Domates

Yedikleriniz cilt sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Hepimizin bildiği gibi, sağlıklı ve güzel bir cilt, saç ve tırnaklar için diyetinizde ihtiyaç duyulan pek çok farklı besin vardır. Her zaman olduğu gibi, çok çeşitli renkli, doğal, organik gıda maddeleri içeren dengeli bir diyet her zaman en iyisidir.

Sağlıklı günler dileriz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.