Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri
0 78

Bilgiye hızlı ulaşmanın ve gerektiği gibi işlemenin öneminin oldukça arttığı çağımızda Geleceğin Meslekleri her zaman merak konusu olmuştur. Sizler için güzel bir seçki hazırladık.

Geleceğin Meslekleri geçtiğimiz birkaç yılda yaşanan önemli küresel gelişmeler nedeniyle önemli değişiklilere uğradı. Özellikle Covid salgınının dünyamızda yarattığı köklü değişim özellikle insan kaynakları alanını büyük ölçüde etkiledi.

Başlıklar

Mesleklerin Popülerliği

Mesleklerin popülerliği değişmeye başlıyor. Bazı önemli görülen mesleklerin popülerliği azalırken, bazı meslekler daha talep görür duruma geldi. Bu sürecin merkezide dijitalleşen dünya kavramının önemli bir yeri olduğu aşikar.

Bizim Geleceğin Meslekleri Listemiz

Bizim Geleceğin Meslekleri Listemiz uzun yıllardır klişe haline gelmiş meslekler haricinde gün yüzüne fazla çıkmamış ve toplum tarafından bilinirliği az mesleklerden oluşacak. Bir çoğumuzun adını bile ilk kez duyduğu bu meslekler önümüzdeki yıllarda toplumda epey yer bulacaktır. İşte Bizim Geleceğin Meslekleri Listemiz

Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay Zeka Mühendisliği geleceğe yön verecek gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi yapay zeka günümüzde her alanda aktif bir şekilde kullanılıyor. Bizlerin de yapay zekadan şuan yaptığı işler dışında farklı birçok beklentilerimiz olduğu da bir gerçek. Bu durumda yapay zeka alanında yapılması gereken çok iş ve yazılması gereken epeyce yazılımın olması gerektiğini tahmin etmek zor değil.

Geleceğin Meslekleri

 

Türkiye’de de birçok üniversitede bulunan Yapay Zeka Mühendisliği’nde başarılı olmak için yazılım, matematik, veri teknolojisi ne hakim olmak gerekiyor.

Robot Teknisyenliği

Robot teknisyenliği
Robot teknisyenliği

Robot teknisyenliği,meslek seçimi ve kariyer planlamalarında göz ardı edilemeyecek bir meslek olarak karşımıza çıkıyor. Geleceğin Meslekleri incelenirken en dikkat çeken bir diğer meslek robot teknisyenliği oluyor. Büyük miktarda üretim yapan işletmeler birçok önemli işi robotlara yaptırmak istiyor.  İşletmelerin üretim sürecini yürütmesi istenen robotların bakımı, kurulumu ve güncellemeleri gibi işlerini robot teknisyenleri yürütmektedir.

 

E- Spor Koçluğu

E-spor Koçluğu denince akla ilk gelen şey İnternet ortamında oynanan oyunlardır. Bu oyunları profesyonel olarak oynayan ve diğer oyuncularla yahut diğer takımlarla mücadele içine giren oyuncular bir koç tarafından müsabakalara hazırlanır. Oyuncuları fiziksel ve psikolojik olarak maçlara hazırlayan ve onları yönlendiren kişilere E- Spor Koç‘u denir.

E- Spor Koçluğu
E- Spor Koçluğu

 

Günümüzde spor dallarının da dijitalleşmeden payını aldığını düşünürsek E- Spor Koçluğu da güzel bir meslek seçimi olabilir.

 

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital Pazarlama Uzmanlığı çağımızın yeni ve gözde uzmanlık alanı… Dijitalleşen dünyada birçok meslek grubu gibi pazarlama alanı da bu durumdan nasibini almış görünüyor. Ülkemizde 2021 yılı rakamlarına göre insanların yaklaşık %32 si İnternet üzerinden alışveriş yapıyor.  İnternet üzerinden satış yapmayan hemen hemen hiçbir alan kalmamışken ilerleyen yıllarda bu satış oranlarının daha da artacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı
Dijital Pazarlama Uzmanlığı

 

İşte dijital pazarlama uzmanı bu noktada devreye girerek potansiyel müşteri oluşturma, ,marka değerini oluşturmak ve bilinirliğini arttırma işlerini yapıyor. Bunu yaparken de aşağıdaki dijital kanalları kullanıyor.

  1. Sosyal medya
  2. Arama motorları
  3. Bloglar ve Web siteleri
  4. Email yolula pazarlama
  5. Online reklamlar

Hayata ve gündeme dair diğer içerikler için tıklayınız…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.