Hangi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir?

0 66

Hangi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir? Bazı gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirebilir mi? Hastalıkları önlemek ve sağlıklı kalmak için ne yiyeceğimize bakıyoruz.

Gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirebilir mi? Eğer bu düşünce aklınıza geldiyse, yalnız değilsiniz. Enfeksiyon önleme söz konusu olduğunda, hepimiz rutini biliyoruz. Ellerinizi iyice yıkayın. Sıklıkla dokunduğumuz yüzeyler temizlenmelidir. Kendini iyi hissetmiyorsan evde kal. Ancak çoğumuz vücudumuzun her zaman hastalanmaması için ne tüketeceğimizin farkında değiliz.

Başlıklar

Hangi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir?

Hangi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir? Gıda markaları tarafından konuşlandırılan pazarlama hilelerine kurban gitmek kolaydır. Sonuçta, bağışıklığımızı artırabilecek ve tüm sağlık sorunlarımızı tedavi edebilecek tek bir süper gıda veya hap olduğuna inanmak güven vericidir. Ama gerçekte, bundan çok daha karmaşık.

Bazı vitaminlerin bağışıklık sistemimize yardımcı olabileceği inkar edilemez bir gerçektir. Bununla birlikte, vücudumuz karmaşık gereksinimleri olan karmaşık makinelerdir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak sağlığımız için vitamin hapları almaktan çok daha faydalı olabilir. Bu nedenle, gıdaların bağışıklık sistemini gerçekten güçlendirip güçlendiremeyeceğini bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Burada, kendinizi formda ve sağlıklı kalmak için ne yiyeceğimiz ve nasıl tüketeceğimiz hakkında konuşacağız.

Meyveler

Hangi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir? sorusuna verilebilecek cevap. En besin yoğun diyet kategorilerinden biri meyvelerdir. Vitaminler, mineraller ve çeşitli fizyolojik olarak aktif maddeler bakımından yüksek oldukları için bağışıklık sisteminize önemli bir destek sağlayabilirler. Her meyvenin sağlık ve esenlik açısından sunabileceği bir şey vardır. Maksimum fayda elde etmek için diyetinize çok çeşitli sebzeler ekleyin.

Bunu söyledikten sonra, bazı meyveler diğerlerinden daha immünoprotektif olabilir. Portakal, limon ve limon gibi turunçgiller, bağışıklığı artıran yemeklerin mükemmel örnekleridir. Viral ve bakteriyel hastalıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir besin olan C vitamininin en büyük kaynaklarından biri oldukları iyi bilinmektedir. Ama onları bu kadar güçlü yapan tek şey bu değil. Turunçgiller flavonoidlerde, özellikle hesperidinde yüksektir. Hesperidin, solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra iltihapla savaşan güçlü bir antioksidandır. Frontiers of Immunology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, günlük olarak narenciye suyu içmek, vücuttaki enflamatuar belirteçlerin seviyelerini düşürürken enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını artırabilir.

Birçok araştırmaya göre meyveler antioksidan, antimutajenik, antibakteriyel, antienflamatuar ve nöroprotektif etkilere sahiptir.

Sebzeler

Hangi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir? Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, en iyi yollardan biri diyetinize daha fazla sebze eklemektir. Bu diyet kategorisi, meyveler gibi, yüksek konsantrasyonda vitamin, mineral ve bitki besinleri içerir. Ayrıca midemizdeki sağlıklı bakterileri besleyen maddeler olan lif ve prebiyotiklerde de yüksektir. Ve bağırsak sağlığımızı korumak bağışıklık tepkilerimiz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Enfeksiyondan uzak kalma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için diyetinize birçok farklı sebze türü ekleyin.

Kırmızı çan ve acı biber, neredeyse turunçgiller kadar C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca kapsaisin adı verilen bir alkaloid içerirler. Kapsaisin yüksek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve bu nedenle ağrı kesici, kanser önleme ve kilo verme için terapötik potansiyele sahip olduğu söylenmektedir.

Brokoli, lahana, karnabahar ve brüksel lahanası gibi turpgil sebzeler de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. C ve E vitaminlerinin yanı sıra glukozinolatlar olarak bilinen kimyasal maddeler bakımından zengindirler. Glukozinolatların meme, beyin, kan, kemik, kolon, mide, karaciğer, akciğer, ağız, pankreas ve prostat kanseri gibi çeşitli kanserlere karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

Mantarlar

Hangi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir? Mantarların bağışıklık güçlendirici özelliklerine artan bir ilgi var. Bu besin grubu, her ikisi de immünolojik sistemimiz için çok önemli olan çok miktarda selenyum ve B vitamini içerir. Ayrıca mantarlar bir dizi oldukça spesifik immünomodülatör ve antikanser proteini içerdikleri söylenmektedir.

Birçok mantar çeşidi insan sağlığına faydalıdır, ancak Şitaki mantarları son zamanlarda özel ilgi görmüştür. Şitaki mantar alımı vücuttaki beyaz kan hücresi ve antikor oluşumunu artırdığı söylenmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.