Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlığa Ne İyi Gelir?
0 55

Kansızlığa ne iyi gelir? Kansızlık , vücudunuzun yeterli kırmızı kan hücresine sahip olmadığı anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Kansızlığın en yaygın nedeni, yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir almazsanız veya vücudunuzun demir emiliminin az olmasından kaynaklanır. Vücudumuzdaki kansızlığı gidermek için demir emilimini engelleyebilecek olan gıdalardan kaçınırken, demir eksikliğini düzeltmeye ve önlemeye yardımcı olabilecek gıdalara odaklanmalıyız.

kansızlığa ne iyi gelir

Kansızlık Nedir?

Kansızlık, vücudun dokularına ve organlarına oksijen veren kan hücrelerinin sayısı yetersiz olduğunda ortaya çıkan tıbbi bir durumdur. Kansızlık, dolaşım sistemine katılan kan hücrelerinin miktarında bir azalma olarak tanımlanır. Kansızlığın tıbbi adı ise anemidir. En sık 1-6 yaş arası çocuklarda görülür. Çoğunlukla basit bir hastalık gibi görünen kansızlığın aslında çok ciddi ve hayati tehlikelere yol açabilecek bir durum olduğunun farkına varmalıyız. Demir eksikliği bir kansızlık çeşididir.

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Bu besinleri maddeler halinde sıralayalım.

kansızlığa ne iyi gelir
  1. Tahıllı Besinler (Pirinç, buğday, yulaf vb.)
  2. Demir İçeren Besinler (Kırmızı et türleri, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez vb.)
  3. Deniz Ürünleri
  4. Baklagiller
  5. Sebzeler
  6. Meyveler
  7. Kuru yemişler
  8. Kırmızı meyve ve sebzeler (Pancar, turp, böğürtlen suyu, nar vb.)

Yukarıda sayılan besinleri C vitamini içeren besinlerle tüketirseniz demir emilimini hızlandırmış olursunuz. Kısa sürede demir seviyeniz olması gereken düzeye ulaşacaktır.

Süt ve süt ürünleri ile birlikte yukarıdaki besinleri tüketmeyelim, demir emilimini azaltmış oluruz. Bu yüzden demir içeren besinleri aldıktan en az bir saat sonra süt ve süt ürünleri içeren besinleri tüketirsek demir emilimini olumsuz etkilememiş oluruz.

Kansızlığı önlemek için öncelikle düzenli ve dengeli beslenmeliyiz. Vücudumuzun günlük demir, çinko ve protein ihtiyacını karşılayacak besinler tüketmeliyiz. Yemeklerin öncesinde ve sonrasında asla kafein içerikli içecekleri tüketmemeliyiz. Demli çay içmemeliyiz.

Doktorunuzun önerdiği kan hücrelerini artırıcı takviye ürünleri tüketebilir vücudumuzun demir emilimini ve seviyesini arttırabiliriz. Sağlıkla kalın…

Kansızlık hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.