Laptop mu Masaüstü mü?

0 76

Laptop mu Masaüstü mü? sorusuna tabii ki ihtiyaçlar dahilinde karar vermek gerekir. Bu konuda kararsızlığa düşmenize gerek yok. Kararınızı netleştirmede ve Laptop mu Masaüstü mü? sorusuna sizin için doğru yanıtı bulmada  faydalı olacağını düşündüğümüz incelememizi okumaya devam edin.

Başlıklar

Masaüstü Nedir, Dizüstü Nedir?

Masaüstü nedir, terimi incelediğimizde bile ne olduğunu anlayacağımız Masaüstü bilgisayar kabaca masa benzeri bir ortamda sabit duran  bir bilgisayardır. Donamım parçaları birbirinden ayrı ayrı monte edilen cihazlardır. Ekran, mouse, klavye, hoparlör gibi. Masaüstü bilgisayarın her bir donanımını isteğinize uygun konfigüre edebilirsiniz.

Dizüstü nedir, notebook veya laptop olarak da adlandırılan cihazlar, masaüstü bilgisayarların aksine sabit değil taşınabilirdir. Donanım birimleri bütünleşik olarak bir aradadır. Dizüstü bilgisayarlar dahili bataryaları sayesinde güce bağlı olmadan da bir süre kullanılabilir.

Laptop mu Masaüstü mü?

Laptop mu Masaüstü mü? sohbeti, ilk dizüstü bilgisayar sayılan The Grid Compass ‘ın 1979 yılında üretilmesinden  bu yana devam ediyor ve her iki taraftaki argümanlar çok değişmedi. Yüksek performanslı fakat sabit duran hantal masaüstü cihazlar mı yoksa istediğiniz her yere taşınabilen gerekirse elektriksiz  de çalışabilen ama performansı tartışmalı laptoplar mı?

Laptop mu Masaüstü mü?
Laptop mu Masaüstü mü?

Sizler için bu bilgisayarları 3 önemli kritere göre karşılaştırdık . Karar sizin…

Maliyet

Maliyet özellikle son dönemde birçok kriterin önüne geçti. Bakalım bu alanda hangi tür daha avantajlı.

Masaüstü Bilgisayarlar – Masaüstü bilgisayarlar isteğe göre seçilecek donamım birimlerine göre geniş bir fiyat aralığına izin verir ve çok daha ucuz bir başlangıç noktasına sahip olabilir.

Dizüstü Bilgisayarlar – Dizüstü bilgisayarlarda da oldukça çeşitli olmasına rağmen, ancak bunlar masa üstünden daha sınırlıdır. Laptop ve masaüstünde aynı hız, aynı grafikler ve aynı depolamaya sahip cihazlar arasında oldukça büyük maliyet farkları vardır. Kısacası 10.000 liralık masaüstü bilgisayarın 10.000 liralık laptopa göre performansı gözle görülecek kadar iyidir.

Sonuç : Masaüstü bu alanda açık ara önde. Masaüstü bilgisayar çoğunlukla bir dizüstü bilgisayardan daha ucuzdur.

 

Taşınabilirlik

Taşınabilirlik, maliyetten sonraki en önemli ikinci kısımdır.

Masaüstü Bilgisayarlar – Masaüstü bilgisayarlar epey büyüktür ve ayrı bir ekrana sahiptir. Bir masa üstünü bir yerden bir yere taşımak mümkündür fakat cihazlar hantaldır ve taşınabilirlik için iyi bir seçim değildir.

Dizüstü Bilgisayarlar – Dizüstü bilgisayarlar nispeten küçük boyutlarından dolayı çok taşınabilirler. Bir sırt çantasında veya dizüstü bilgisayar taşıma çantasında taşımaya uygun tasarlanmışlardır.

Sonuç :Dizüstü bilgisayar bu alanda kazanır. Asıl ihtiyacınız taşınabilirlik ise dizüstü bilgisayar doğru cevaptır.

Taşınabilirlik
Taşınabilirlik

İşlemci

İşlemci her türlü elektronik cihazda performansı 1. derecede etkileyen etmendir. Bakalım bu kategoride nasıl bir sonuç çıkacak.

Masaüstü Bilgisayarlar – Masaüstü işlemciler büyüktür ve dizüstü bilgisayar işlemcilerinden daha güçlü olabileceği anlamına gelir. Piyasaya yeni çıkan ve gelişmiş işlemciler öncelikle masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlanır.

Dizüstü Bilgisayarlar –Dizüstü bilgisayar işlemcileri  masaüstü işlemcileri ile aşağı yukarı denk konuma gelse de halen daha sınırlıdır. Dizüstü bilgisayarlar masaüstü işlemcisi ile eşit performansa sahip olabilir, ancak cihaz çok daha yüksek bir maliyete ulaşır.

Sonuç : Masaüstü bu alanda da öndedir. Masaüstü bilgisayarların pil ömründen tasarruf etme endişesi de olmadığından, her zaman dizüstü bilgisayarlara göre nispeten iyi işlemcilere sahip olacaklardır.

 

Sonuç olarak, son karar  ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlıdır. Bu karşılaştırma masaüstü bilgisayarları en iyi seçenek olarak görse de taşınabilirliğe ihtiyacınız varsa tabii ki dizüstü bilgisayar tercih edilmelidir. Taşınabilirlik gerekli değilse, bir masaüstü büyük olasılıkla en iyi seçim olacaktır. Masaüstü bilgisayarlar donamım değişiklikleri yapılarak kolaylıkla yükseltme seçeneğine sahip olması da göz ardı edilmemelidir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.