Özsaygı nedir? Benlik saygısının 7 avantajı

Öz saygı nedir?
0 107

Öz saygı, kimliğimizin  en önemli parçalarından birisidir. Kendimizi ne şekilde gördüğümüzü yansıtır, bu da karakterimizi, aile yaşantımızı, tüm ilişkilerimizi, işimizi ve sosyal yaşamımız da dahil olmak üzere hayatımızın tüm kısımlarını etkilemektedir.

Öz saygı nedir?

Öz Saygı Nedir?

Öz saygı nedir? Öz saygı, kişinin kendi değeri hakkındaki genel duygusudur. Öz saygıyı, kişinin kendisine ne kadar değer verdiğini, kendisini ne kadar takdir ettiğini, ödüllendirdiğini veya sevdiğini ölçen, bir tür ölçüt olarak düşünebiliriz.

Bazen öz saygı olarak adlandırılan iyi bir benlik algısı, yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırabilir, iş başarısına yardımcı olabilir ve şartlarınızda başarıya ulaşmanızı sağlayabilir. Benlik saygınızı anlamak, kendinize nasıl baktığınızı, başkalarına vermeniz gerekenlere nasıl değer verdiğinizi ve onu nasıl geliştireceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bu makalede benlik saygısını tanımlayıp, avantajlarını hem kişisel  olarak inceleyip ve nasıl yükseltileceğine dair öneriler sunmaya çalışacağız.

Benlik saygısı, kendi değerinizin değerlendirilmesidir. Mükemmel niteliklere sahip olduğunuzu, iyi şeyler yapabileceğinizi ve çözümler üretebileceğinizi hissetmek çoğu zaman öz değer duygusuna yol açar. Benlik saygısı, kendinizi daha fazla takdir etmenize yardımcı olur, bu da evde veya işte stres, endişe ve endişeyle başa çıkmanızı kolaylaştırır.

Öz saygı

Öz saygı neden önemlidir?

Özgüveniniz yüksekse, öğrenme, başarılı olma ve çevrenizdeki dünya üzerinde olumlu bir etkiye sahip olma kapasitenize inanabilirsiniz. Bu, düşüncelerinizin, duygularınızın ve görüşlerinizin diğerlerininkiler için eşit derecede önemli olduğu anlamına gelir.

Öz saygı, başarılarınızı takdir etmenizi, zayıflık alanlarınızı ele almanızı ve yaşamınız ve kendiniz hakkında olumlu hissetmenizi sağlayan bir zihin durumudur.

Benlik Saygısının Faydaları

Benlik saygısının avantajları

İşte benlik saygısının ve özgüven sahibi olmanın başlıca faydaları:

  1. Olumluyu görüyorsunuz: Olumlu bir benlik kavramınız ve kendinize saygınız varsa, potansiyel olarak zorlayıcı bir durumun avantajlarını algılayabilirsiniz.
  2. Uyum sağlayabilirsiniz: Olumlu bağlantıları ve güçlü bir benlik duygusu olan kişiler, yeni bir işe girmek veya yer değiştirmek gibi değişikliklere daha kolay uyum sağlayabilir.
  3. Açık fikirlisiniz: Başkalarının önerilerini, önerilerini ve baskılarını kabul ediyorsunuz çünkü yüksek özgüveniniz var, bu da onların taleplerine boyun eğmenizi engelliyor. Bunun yerine, açık bir zihniniz var ve yeni bilgileri özümsemeye isteklisiniz. Ama karar vermek söz konusu olduğunda, başkaları için en iyisini değil, sizin için en iyisini yaparsınız.
  4. Kendinizi kabul edersiniz: Kim olduğunuzu kabul etme ve hedeflerinize ulaşmak için kendinize daha fazla zaman verme yeteneğiniz, benlik saygısı düzeyinize bağlıdır. Benlik saygınızı geliştirirken hataların ve başarısızlıkların gerçekleştiğini kabul edin. Onları zorlukların aksine öğrenme ve büyüme şansı olarak görmeye başlayın.
  5. Başa çıkabilirsiniz: Yüksek benlik saygısına sahip olduğunuz ve her şeyi verdiğinizi bildiğiniz için başarısızlıklarla başa çıkabilirsiniz. İnsanların her zaman fikrinizi paylaşmayacağını kabul ediyorsunuz. Anlaşmazlıklar ortaya çıkacaktır, ancak güçlü bir öz değer duygunuz varsa, onları kabul edebilir ve haysiyetiniz bozulmadan devam edebilirsiniz.
  6. Kendiniz adına konuşuyorsunuz: Yeteneklerinize inanıyorsanız, fikirlerinizi ifade ederken yılmayacak veya rahatsız olmayacaksınız. Değerinize ve bakış açınıza değer veriyorsanız, kazanma ihtiyacı hissetmeden veya olumsuz geri bildirim alma endişesi duymadan kendinizi ifade edebilirsiniz. Yanıldığınız ortaya çıksa da, pozisyonunuzu korudunuz.
  7. Kendini adamışsın: Hayattaki engellerle yüzleşmek kaçınılmazdır. Benlik saygınız, onlara nasıl tepki verdiğinizi etkileyebilir. Herhangi bir engelin üstesinden özgüvenle gelinebilir. Sizin açınızdan daha fazla çaba ve özveri gerektirse bile, bu zorluğu karşılamaya ve aşmaya adanmışsınız. Kendinize güvendiğiniz zaman başarınıza inanırsınız.

Diğer içeriklerimiz için tıklayınız…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.