Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek Yerler

0 60

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek Yerler: Her mevsim başka güzel olan ülkemizde tabi ki sonbahar aylarında da gezilecek birçok yer var. Cennet ülkemizin sonbaharda gezilecek yerlerini sizler için derledik. Şimdi bunları beraber keşfedelim…

Başlıklar

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek Yerler

1.Ağva/İstanbul

Ağva/İstanbul

Sonbaharda Türkiye’de gezilecek yerler denilince ilk akla gelen  Ağva’nın hem yeşili hem denizi hem de gezilecek bir çok tarihi yeri vardır. Şile Kalesi, On Bir Göller Vadisi, Göksu nehrinde tekne turu ve Ağva feneri başlıca gidilmesi gereken yerlerdir.

2.Yedi Göller/Bolu

Yedigöller/Bolu

Sonbaharda Türkiye’de gezilecek yerler arasında bulunan Yedi göller milli parkında toplam 7 göl bulunuyor. Ayrıca bu bölge bir çok ağaç çeşidiyle de doludur. Kapankaya Tepesi, Dilek Çeşmesi ve Yedigöller güzergahında bulunan Yığılca Saklıkent Şelalesi başlıca gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

3.Maşukiye/Kocaeli

Maşukiye/Kocaeli

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek yerler arasında son yıllarda oldukça rağbet gören Maşukiye’de Sapanca Gölü, Aygır Deresi, Kuzu Yaylası, Melek Suyu, Akpınar ve Gümüşpınar gibi ziyaret edilmesi gereken yerleri vardır. Bu güzel yerlerde ruhunuzu dinlendirmek eminim oldukça keyifli olacaktır.

4.Kapadokya/Nevşehir

Kapadokya/Nevşehir

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek yerler arasında Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesine giren Kapadokya’da gezilecek birçok yeri vardır. Bunlardan bazıları; Peri bacaları, Göreme Milli Parkı, Aşıklar vadisi, Zelve ören yeri, Ihlara vadisi, Ürgüp’teki 3 Güzeller ve Roma döneminden kalma Kaya mezarlarıdır.

5.Abant/Bolu

Abant/Bolu

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek yerler arasında olan Abant bir çok kişinin ziyaret akınına uğramaktadır. Abant Gölü, Akkaya Travertenleri, Güzeldere Şelalesi, Örmeci Yaylası ve Samandere Şelalesi başlıca gezilecek yerleri arasındadır.

6.Kaz Dağları/Balıkesir

Kaz Dağları/Balıkesir

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek yerler arasında olan Kazdağları ülkemize verilmiş bir nimet gibi çıkıyor karşımıza. Darıdere, Tabiat Parkı, Şahindere Kanyonu, Sarıkız Tepesi, Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu Şelalesi ve Kaz Dağları Cam Seyir Terası başlıca gezilip görülmesi gereken yerleri arasındadır.

7.Cumalıkızık/Bursa

Cumalıkızık/Bursa

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek yerler arasında olan Unesco’nun 2014 yılında Dünya Mirası Listesine girmiş olan Cumalıkızık Köyü eşsiz ve doğal bir yerdir. Kınalı Kar dizisinin çekildiği konakları, Çıkmaz Sokağın dar geçidi Cin Aralığı, Cumalıkızık Müzesi, Camisi, Hamamı, Küpeli evi ve mükemmel doğal köy kahvaltısı ile sizlere gezilecek ve dinlenecek alanlar sunuyor.

8.Uzungöl/Trabzon

Uzungöl/Trabzon

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek yerler arasında bulunan Trabzon’un en gelişmiş turizm alanlarından olan Uzungöl eşsiz bir doğaya sahiptir. Uzungöl ve çevresinde doğa yürüyüşü, botanik ve kuş gözlemciliği turlarına mutlaka katılın. Şeker Su, Karester, Demirkapı yayları ve Şerah Köy başlıca gezilip görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Tabi ki cennet ülkemizin gezilecek yerleri bu kadarla sınırlı değil ülkemizin her yerinde gezilip görülmesi gereken güzellikler, tarih kokan yaşam yerleri var. Sağlıcakla kalın.

Yaşama dair diğer içeriklerimize ulaşmak için tıklayınız…

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Türkiye için tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.