Suyun Faydaları

0 38

Suyun Faydaları bilim insanları tarafından sık sık üzerinde durulan ve ihmal edilmemesi gereken bir husus olarak karşımıza çıkıyor.

Başlıklar

Sudaki Mucize

Sudaki Mucizeden faydalanmak sağlığımızı oldukça olumlu etkileyecektir.  İnsan vücudunun yaklaşık % 60’ı sudan oluşur. Çok bilinen kurala göre her gün sekiz adet 8 ons (237 ml) bardak su tüketmeniz gerektiğini belirtir. Gerçekten de yeterli su içmenin sizi bambaşka biri yapacağını görünce oldukça şaşıracaksınız.

Suyun Faydaları

Suyun Faydaları hususunda şu söz unutulmamalıdır. “Sihirli bir değnek değildir ama suyun faydaları çoktur.”

Günlük tüketilmesi gereken su miktarı yaklaşık 2- 2.5 litreye denk gelmektedir. Yukarıdaki kuralı destekleyen çok fazla veri olmamasına rağmen, vücudumuzu susuz bırakmamak gerekiyor. İşte sağlığınız için bol su içmenin kanıtlanmış 5 faydası.

Suyun Faydaları
Suyun Faydaları

Sıvı Dengesinin Korunması

Sıvı Dengesinin Korunmasında su en önemli yardımcı oluyor. Vücudunuzun yaklaşık% 60’ı sudan oluşur. Bu fizyolojik sıvılar sindirim, besin transferi, dolaşım, tükürük üretimi ve vücut ısısı düzenlemesi gibi çeşitli amaçlara hizmet eder.

Stanford Üniversitesi‘nde yardımcı tıp profesörü olan Guest’e göre, “beyniniz böbreklerinizle posterior hipofiz bezi aracılığıyla iletişim kurar ve onlara idrar olarak ne kadar su tahliye edileceğini veya rezervler için ne kadar tutulacağını bildirir.”

Beyin, susuz kaldığınızda vücudun susuz kalmasına neden olur. Ve Guest’e göre, bu işaretlere dikkat etmeli ve susamanıza neden olan ilaçlar almadığınız sürece, su, meyve suyu, süt, kahve veya alkolden başka bir şey içmelisiniz.

Sıvı Dengesinin Korunması
Sıvı Dengesinin Korunması

Kalorilerin Kontrol Edilmesi

Kalorilerin kontrol Edilmesi için yıllar boyunca, diyet yapanlar çok fazla su içtiler. Daha yüksek kalorili içecekler yerine daha fazla su içmek sihirli bir şekilde kilo vermenize neden olmazken, kesinlikle yardımcı olabilir.

Araştırmacı Barbara Rolls‘a göre “Kilo kaybıyla işe yarayan şey, kalorili bir içecek yerine su veya kalorisiz bir içecek seçmeniz ve / veya daha yüksek bir diyet yemenizdir. daha sağlıklı, daha doyurucu ve yardımcı olan su bakımından zengin gıdalar kalori alımını azaltıyorsun.”

Yüksek su içeriğine sahip gıdalar daha büyük görünme eğilimindedir, daha uzun çiğneme gerektirir ve vücutta daha yavaş sindirilir, bunların hepsi dolgunluk hissine katkıda bulunur. Meyve, sebze, et suyu bazlı çorbalar, yulaf ve fasulye, su içeriği yüksek gıdalara örnektir.

Böbrek Sağlığının Korunması

Böbrek Sağlığının Korunması insan sağlığında es geçilmemesi önemli bir durumdur. Su böbreklere fayda sağlar. Atık maddeler vücut sıvıları ile hücrelere girip çıkarlar. Böbreklerden geçebilen ve idrarda atılabilen suda çözünür bir atık olan kan üre azotu vücuttaki başlıca toksindir. Yeterince sıvı içtiğiniz sürece, böbrekleriniz vücudunuzdaki toksinleri detoksifiye etmek ve yok etmek için inanılmaz bir iş çıkarır.

Yeterince nemlendirilmiş idrar kokusuzdur, açık renklidir ve sorunsuz akar. Böbrekler, vücudunuz yeterince sıvı almadığında vücut fonksiyonları için ek sıvı tuttuğundan, idrarınızın konsantrasyonu, rengi ve kokusu artar.

böbrek sağlığı
böbrek sağlığı

 

Cildin Korunması

Cildin Korunmasının su ile direkt bir ilişkisi vardır. Cildiniz aşırı sıvı kaybını durdurmak için koruyucu bir bariyer görevi görür ve büyük ölçüde sudan oluşur. Ancak Dermatolog Kenneth Ellne‘e göre, kırışıklıkları veya ince çizgileri gidermek için aşırı hidrasyon beklemeyin. Yeterli hidrasyon dehidrasyonla birlikte gelen kuruluğu ve kırışıklıkları azaltabilir. Ama yeterince nemlendikten sonra, böbrekler fazla sıvıyı alır ve yok eder.

Nemi tutmak için fiziksel bir bariyer oluşturan nemlendiricinin kullanılması da cildinize nemi saklamaya yardımcı olur.

Cildin Korunması
Cildin Korunması

 

Bağırsak Sağlığı

Bağırsak Sağlığı içme suyu en önemli destekçidir. Yeterli miktarda su içmek sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar ve kabızlıktan kaçınmanıza yardımcı olur. Kabızlık, yeterli sıvı içmediğinizde sizi nemli tutmak için dışkıdan su çektiğinde ortaya çıkar. Koelemay‘a göre, “yeterli sıvı ve lif en uygun kombinasyondur”, çünkü sıvı elyafı yukarı doğru iter ve bağırsaklarınızı iyi çalışır durumda tutmak için bir süpürge görevi görür.

 

Suyun Diğer Faydaları

Suyun Diğer Faydalarını da sizler için aşağıya listeledik. Hepinize sağlıklı günler dileriz. Su Hayattır…

  • Hücrelerinize besin ve oksijen taşır
  • Mesanendeki bakterileri temizler
  • Sindirime yardımcı olur
  • Kabızlığın önler
  • Kan basıncını normalleştirir
  • Vücut ısısının düzenlenmesi
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.